Concerts 2014

 

Mon 06.01.2014 6.00 pm

BACH: CHRISTMAS ORATORIO Cantatas 4-6

Cantores Minores, Conductor Hannu Norjanen
Soloists: Mari Palo, Maria Kettunen,
Tom Nyman, Juha Kotilainen

 
Wed 15.01.2014 7.00 pm
Felix Krohn -sali, Lahti
Thu 16.01.2014 7.00 pm
Astoria-sali, Helsinki

BAROKKIKARAVAANI

Don Quijote, Gulliver ja muita tarinoita

Telemann–Blow–Biber–Matteis–Händel

Antti Tikkanen, viulu ja orkesterin johto

Auli Särkiö kertoo illan teoksista ennen Helsingin konserttia 16.1. klo 18.15. 

 
Sun 09.02.2014 7.00 pm
Turku Cathedral, Turku
KATEDRAALI SOI

GRAUN: DER TOD JESU

Dominante, joht. Seppo Murto
Solistit Tuuli Lindeberg, Mia Huhta,
Scott Mello, Drew Santini

Read more

 
Thu 13.02.2014 7.00 pm
Kanneltalo, Helsinki

BAROKKIA RANSKALAISEEN TAPAAN

Rameau–Leclair–Couperin–Lully

FiBO Players Tiina Aho-Erola, Anne Pekkala,
Maija Lampela, Anna Orasmaa
Enemmän irti esityksestä 18.15

Read more

Kanneltalon konserttisivu

 
Fri 21.03.2014 7.00 pm
Kuhmo-talo Lentua-sali, Kuhmo
Sat 22.03.2014 10.30 am
Kuhmo-talo Lentua-sali, Kuhmo
Sat 22.03.2014 3.15 pm
Kuhmo-talo Lentua-sali, Kuhmo
Sat 22.03.2014 7.00 pm
Kuhmo-talo Lentua-sali, Kuhmo
Sun 23.03.2014 10.30 am
Kuhmo-talo Lentua-sali, Kuhmo

KOHTI TÄYDELLISYYTTÄ

Ihminen ja Kosmos -Keskusteleva kulttuuritapahtuma

FiBO Players Antti Tikkanen, Pauliina Fred, Hanna Haapamäki, Anne Pekkala, Mikko Perkola, Petteri Pitko, Jarmo Julkunen

Read more

Lue lisää: Ihminen ja kosmos

 
Sun 23.03.2014 6.00 pm

BACH: JOHANNES-PASSIO

Cantores Minores, joht. Hannu Norjanen
Solistit Tom Nyman, Jyrki Korhonen, Anna-Kristiina Kaappola, Monica Groop, Tuomas Katajala, Juha Kotilainen

Cantores Minores

 
Wed 26.03.2014 7.00 pm
Johannes church
KIRKKO SOIKOON

GRAUN: DER TOD JESU

Dominante, joht. Seppo Murto
Solistit Tuuli Lindeberg, Mia Huhta, Scott Mello, Drew Santini

Read more

Kirkko Soikoon

 
Sun 06.04.2014 7.00 pm
Johannes church

MOZART: REQUIEM

Tapiolan Kamarikuoro (valmennus Hannu Norjanen), joht. Hannu Lintu
Tuuli Lindeberg, Jeni Packalén, Niall Chorell, Arttu Kataja

Read more

 
Thu 17.04.2014 8.00 pm
Johannes church

BACH: MATTEUS-PASSIO

Suomen Laulu, joht. Jan Söderblom
Håkan Starkenberg, Markus Nieminen, Anna-Kristiina Kaappola, Jenny Carlstedt, Simo Mäkinen, Nicholas Söderlund

Read more

 
Tue 29.04.2014 7.00 pm
Uusi Paviljonki

VOILÀ, LE CONCERT DE MAKOILU

Blavet-Couperin-Dornel-Lully-Rameau

FiBO Players Pauliina Fred, Hanna Haapamäki, Anni Haapaniemi, Anne Pekkala, Mikko Perkola, Jarmo Julkunen, Jaakko Luoma, Petteri Pitko

Read more

 
Sat 10.05.2014 6.00 pm
Oulun Tuomiokirkko

KANTAATTIA JA VUODENAIKOJA

Äitienpäivänaattokonsertti

Scmelzer–Vivaldi–Bach

Antti Tikkanen, viulu ja musiikin johto
Solistit Piia Komsi, Niall Chorell, Jussi Lehtipuu. 
Yhdessä Oulunsalo Ensemblen ja
Oulunsalon taidekoulun orkesterioppilaiden kanssa

Read more

 
Sun 11.05.2014 3.00 pm
Sellosali, Espoo

ÄITIENPÄIVÄHELLINTÄ

Vivaldi–Bach

Piia Komsi, Niall Chorell,  Jussi Lehtipuu, FiBO, joht. Antti Tikkanen

Read more

 
Fri 06.06.2014 7.00 pm
Pyhtään kirkko
Lohisoitto
Wed 06.08.2014 7.00 pm
Vantaan Pyhän Laurin kirkko
BRQ Vantaa

ITÄVALTA JA UNKARI ENNEN JA NYT

– musiikkia Habsburgien valtakunnasta

Bartók–Biber–Ligeti–Muffat–Schmelzer–Fux

Petteri Pitko, cembalo ja musiikin johto

Read more

Lohisoiton kotisivu ja liput
BRQ Vantaan kotisivu ja liput

 
Wed 16.07.2014 6.30 pm
Kuhmo-talo
Fri 18.07.2014 11.00 am
Kuhmo-talo
Sat 19.07.2014 11.00 am
Kontion koulu
Sun 20.07.2014 11.00 am
Kuhmo-talo
Mon 21.07.2014 6.15 pm
Kuhmo-talo
Sat 26.07.2014 8.15 pm
Kuhmo-talo
Kuhmon kamarimusiikki

KUHMON KAMARIMUSIIKKI

FiBO Players in varying line-ups: Antti Tikkanen, Irma Niskanen, Antto Vanhala, Dora Asterstad, Kanerva Juutilainen, Maria Pulakka, Hannu Vasara, Tuula Riisalo, Markus Sarantola, Jussi Seppänen, Lea Pekkala, Maria Vahervuo, Petteri Pitko, Eero Palviainen, Petra Aminoff, Pauliina Fred, Ivan Alcazo, Siri Ilanko, Jaakko Luoma

Read more

Kuhmon kamarimusiikin ohjelma

 
Sun 27.07.2014 8.00 pm
Yliskylän kirkko
Salon kesäkonsertit

RANSKALAISITTAIN SALOSSA

FiBO Players: Anne Pekkala, Tiina Aho, Maija Lampela, Anna Orasmaa

Salon kesäkonsertit

 
Thu 31.07.2014 7.00 pm
Lohtajan kirkko
Lohtajan kirkkomusiikkijuhlat

SIELUNHOITOA

Teppo Lampela, kontratenori; Hannu Vasara, viulu; Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba; Petteri Pitko, cembalo

Read more

 
Fri 01.08.2014 7.00 pm
Kärsämäen Paanukirkko
Musiikkia Paanukirkossa
Sat 02.08.2014 4.00 pm
Seurakuntatalo, Alavus

BAROKIN LUMOA RANSKALAISITTAIN

FiBO Players: Hanna Haapamäki, Lotta Suvanto, Maija Lampela, Anna Orasmaa

Read more

Musiikkia Paanukirkossa

 
Fri 22.08.2014 7.00 pm
House of Nobility, Helsinki
Sat 23.08.2014 7.00 pm
Musiikkitalo (concert hall), Helsinki
Sun 24.08.2014 5.00 pm
House of Nobility, Helsinki
Konsertit ovat osa Helsingin juhlaviikkojen ohjelmaa

KING TRILOGY

Bach–Beethoven–Schönberg–Heiniö–Corelli/Geminiani–Maxwell-Davies

The Finnish Baroque Orchestra, Meta4, Nicholas Ischerwood, Natascha Kurdriskaya

Read more

Portrait of Emperor Napoleon I, Francois Gérard courtesy of Rijksmuseum
 
Sat 06.09.2014 7.00 pm
Vaasa Church, Vaasa
Sun 07.09.2014 4.00 pm
Oasen, Nordmaling, Ruotsi
Nordmaling Baroque

AMBROSIAN DELIGHTS

Bach–Rebel–Lully–Telemann–Virtaperko

Ville Matvejeff, johtaja (Virtaperko), Peter Spissky, liidaus, Jonte Knif, knifonium

Read more

Nordmaling Baroque

 
Wed 10.09.2014 10.00 am
Kaapeli-tehdas

Vivaldia koululaisille

Vivaldi

Read more

 
Thu 11.09.2014 7.00 pm
Art Factory, Porvoo
Taidetehtaan klassiset
Thu 25.09.2014 7.00 pm
Iisalmen kulttuurikeskus
Torstaiklassiset
Wed 29.10.2014 7.00 pm
Merkurius-sali
Oulaisten musiikkiviikot

VIVALDISSIMO

Vivaldi

Antti Tikkanen, viulusolisti ja musiikin johto
Mari Palo, sopraano
Teppo Lampela, kontratenori

Read more

Taidetehtaan klassikot

 
Thu 16.10.2014 7.00 pm
Kanneltalo, Helsinki
Sun 26.10.2014 4.00 pm
Lapinjärven kirkko

CARL PHILIP EMNANUEL 300th ANNIVERSARY

Carl Philip Emmanuel Bach

FiBO Players: Annamari Pölhö, Petra Aminoff, Maria Pulakka, Lauri Pulakka

Read more

Kanneltalo

 
Sun 19.10.2014 7.00 pm
House of Nobility, Helsinki
Ritarihuoneen residenssisarja
Sun 09.11.2014 7.00 pm
Artborg, Sipoo

FiBO 25 vuotta -Carte Blanche Anssi Mattila

Händel

Anssi Mattila, cembalo ja musiikin johto
Mari Palo, sopraano
Antti Tikkanen, konserttimestari

Read more


 
Sat 01.11.2014 7.00 pm
House of Nobility, Helsinki
Ritarihuoneen residenssisarja
Fri 31.10.2014 7.00 pm
Vihti Church, Vihti

GOLDBERG

Bach

FiBO Players: Minna Pensola ja Antti Tikkanen, barokkiviulut sekä Sergey Malov, violoncello da spalla

Read more


 
Thu 20.11.2014 10.30 am
Länsi-Helsingin musiikkiopiston sali, Helsinki

DANCE COURSE!!!

Steven Player

Read more

Get to know the master...

 
Sat 22.11.2014 3.00 pm
Musiikkitalo (concert hall), Helsinki
Children's Day-Time Concert
Sat 22.11.2014 4.00 pm
Musiikkitalo, Helsinki
Great Lobby Experience / Music Centre, main lobby areas
Sat 22.11.2014 6.00 pm
Musiikkitalo (concert hall), Helsinki
Evening Concert

CONCERTO GROSSO - THE BIG CIRCUS

Telemann–Händel–Farina–Muffat–Rameau

FiBO Collegium, students, young music enthusiasts, circus people, gymnasts, choir singers, guests from abroad... and amazing Steven Player who will connect the dots by dancing literally all over the place.

Read more

Music Centre Ticket Service

 
Fri 12.12.2014 7.00 pm
House of Nobility, Helsinki
Residence Series at the House of Nobility

JOULUKONSERTTI - CHRISTMAS CONCERT

SOLD OUT!

Corelli - Boni - Zavateri

Lauri Pulakka, leader
Charles Barbier, soprano
Teppo Lampela, alto
Antti Tikkanen, concert master

Read more


 
×
This website is using cookies to provide a good browsing experience

These include essential cookies that are necessary for the operation of the site, as well as others that are used only for anonymous statistical purposes, for comfort settings or to display personalized content. You can decide for yourself which categories you want to allow. Please note that based on your settings, not all functions of the website may be available.

This website is using cookies to provide a good browsing experience

These include essential cookies that are necessary for the operation of the site, as well as others that are used only for anonymous statistical purposes, for comfort settings or to display personalized content. You can decide for yourself which categories you want to allow. Please note that based on your settings, not all functions of the website may be available.

Your cookie preferences have been saved.