Tapahtumat 2026

 

Su 4.1.2026 klo 16.30
Kannelmäen kirkko, Helsinki

Avoin harjoitus: Jouluoratorio

J. S. Bachin jouluoratorion harvemmin kuullut kantaatit 4–6 esitetään Porvoossa loppiaisena.

Tervetuloa avoimiin harjoituksiin Kannelmäen kirkkoon! Harjoituksen kesto on puolitoista tuntia.

Lue lisää jouluoratorion esityksestä täältä.

 

×
 
Ke 7.1.2026 klo 15
Suomen kansallisooppera ja -baletti (päälämpiö), Helsinki

Oopperan teetanssit

Suomen kansallisoopperan ja -baletin järjestämissä suosituissa Oopperan teetansseissa on luvassa ensimmäistä kertaa barokkitansseja! Niitä tanssitaan tanssimestari Petri Myllysen ohjauksessa. Musiikista vastaa luonnollisesti Suomalainen barokkiorkesteri (FiBO). Tapahtuman kesto on kaksi tuntia.

Vapaa pääsy!

Lue lisää täältä.

×
Kuva: Akifoto
Kuva: Akifoto
 
Pe 30.1.2026 klo 15.30
Forssan kaupunginkirjasto, Forssa
Ma 2.2.2026 klo 15
Tammisaaren kirjasto, Raasepori
Ke 4.2.2026 klo 12
Herttoniemen kirjasto, Helsinki
Ke 4.2.2026 klo 14.30
Talvipuutarha, Helsinki
Ke 4.2.2026 klo 17
Pasilan kirjasto, Helsinki
To 5.2.2026 klo 12.45
Mäntyharjun kunnankirjasto, Mäntyharju
Pe 6.2.2026 klo 10
Valtimo-talo, Nurmes
Pe 6.2.2026 klo 15
Galleria Tyko, Nurmes

FiBO ja HKK: Lähelle-yleisötyökiertue

Kuinka kauniisti aamutähti loistaakaan!

Helsingin kamarikuoro (HKK) ja Suomalainen barokkiorkesteri (FiBO) tuovat vanhaa musiikkia lähelle ihmisiä osana Suomen Kulttuurirahaston tukemaa Lähelle-hanketta, joka vie barokin elävää sointia eri puolille Suomea kouluihin, palvelutaloihin ja kirjastoihin. Tammi-helmikuussa 2026 FiBO ja HKK järjestävät "Barokkia kaikille!” -yleisötyökonsertteja, joissa yleisö pääsee matalalla kynnyksellä tutustumaan barokin ja renessanssin ajan musiikkiin, sen tyylipiirteisiin sekä yhtyeiden muusikoihin. Näissä maksuttomissa tilaisuuksissa kuullaan maistiaisia varsinaisesta konsertista FiBOn ja HKK:n pienyhtyeen esittämänä.

Tämänkertaisen yleisötyökonsertin ohjelma vie varhaisen saksalaisen barokkimusiikin pariin. Ohjelman kehyksenä toimivat Johann Hermann Scheinin vaikuttavan kokoelman Israelsbrünnlein hengelliset madrigaalit, ja siihen sisältyy myös Heinrich Schützin italiankielisiä – säveltäjän Venetsian opinnoista inspiroituneita – madrigaaleja ja musiikkia mestarisäveltäjä Michael Praetoriukselta sekä Samuel Scheidtilta.

Maaliskuussa 2026 yhtyeet esittävät varsinaisella kiertueellaan Heinrich Schützin pääsiäisaiheisen teoksen ja musiikkia gambayhtyeelle ja uruille konsertissa "Ylösnousemuskertomus". Lue lisää maaliskuun kiertueen konserteista täältä.

Konsertin kesto on n. 45 minuuttia.

Vapaa pääsy.

 

Linnéa Sundfær Casserly, sopraano
Tove Djupsjöbacka, sopraano

Inga Sauranen, altto

Aarne Mansikka, tenori

Riku Laurikka, basso

Anna-Maaria Oramo, sähköurut
Eero Palviainen, luuttu/teorbi

×
 
Ma 2.2.2026 klo 18
Asukastalo Purpuri Kannelmäki
Ma 9.3.2026 klo 18
Asukastalo Purpuri Kannelmäki
Ma 25.5.2026 klo 18
Asukastalo Purpuri Kannelmäki

Kello kuuden tee -illat 2026

Huudeilla-hanke toteutuu vuosina 2025-2027! FiBO ja Red Nose Company työskentelevät yhdessä Helsingin mallin aluehankkeen parissa Kannelmäki-Malminkartanon alueella. Kello kuuden tee on rento barokkimuusikoiden, näyttelijöiden, paikallisten taiteilijoiden ja asukkaiden välinen tilaisuus entisaikojen salonkien hengessä. Tarjolla on taidetta, tutustumista ja jutustelua eri teemoista, teetä ja pientä purtavaa unohtamatta.

Maanantai 2.2.2026
Louna Hosia, sello
Minna Puolanto / Babylon-klovni
Hanna Seppä / Ré-klovni

Maanantai 9.3.2026
Laura Kajander, alttoviulu
Ariel Perez, nokkahuilu

Maanantai 25.5.2026
Red Nose Company
Viola Räisänen, viulu
Hanna Haapamäki. nokkahuilu/traverso

 

×
 
Ma 16.2.2026 klo 18.30
Kannelmäen kirkko, Helsinki

Avoin harjoitus: Dixit Dominus ja Te Deum

Orkesteri aloittaa harjoitukset Norjassa kahdessa paikassa ja Helsingissä 22.2. kuultavaa Eurooppalaiset huippukuorot -sarjan konserttia varten Kannelmäen kirkossa. Harjoituksissa soitetaan mitä luultavimmin Vivaldin konserttoa jousille (RV 114). (Kuoro ei ole paikalla.)

Avoimen harjoituksen kesto on puolitoista tuntia, tervetuloa kuulolle!

Varsinaisiin konsertteihin voi tutustua täällä.

×
Kuva: Juuso Westerlund
Kuva: Juuso Westerlund
 
To 5.3.2026 klo 13
Kanneltalon galleria, Helsinki
To 12.3.2026 klo 13
Kanneltalon galleria, Helsinki
To 19.3.2026 klo 13
Kanneltalon galleria, Helsinki
To 26.3.2026 klo 13
Kanneltalon galleria, Helsinki
To 3.12.2026 klo 13
Kanneltalon galleria, Helsinki
To 10.12.2026 klo 13
Kanneltalon galleria, Helsinki

Taidejumpat Kanneltalolla

Kanneltalon Galleriassa järjestetään ohjattua jumppaa musiikin säestyksellä. Jumpat ohjaa liikuntapalveluiden Jenna Harainen. Huom. Taidejumppaan osallistuminen edellyttää alueliikuntapassin. Tarkempia tietoja liikuntapassiin liittyen löytyy alueliikunnan verkkosivuilta.

Jenna Harainen, ohjaus
 

×
Hanna Haapamäki.<br/>Kuva: Jaakko Uljas
Hanna Haapamäki.
Kuva: Jaakko Uljas
 
Su 8.3.2026 klo 13
Rikhardinkadun kirjasto
La 7.3.2026 klo 17.15
Musiikkitalon aulatilat, Helsinki

Maistiaisia Maria 4D -konsertista

HUOM! Musiikkitalon esitysaika muuttunut!

Arvostettu itävaltalainen luutisti David Bergmüller ja Suomalaisen barokkiorkesterin taiteellinen suunnittelija sekä barokkiviulisti Irma Niskanen tarjoavat otteita 10.3. Musiikkitalossa järjestettävästä Maria 4D -konsertista.

David Bergmüller, luuttu

Irma Niskanen, viulu

×

Lue lisää

 
La 21.3.2026 klo 12
Metro, Helsinki

Bachia metroissa

Kansainvälisen vanhan musiikin päivän tapahtuma

Johann Sebastian Bachin syntymäpäivänä vietettävän kansainvälisen vanhan musiikin päivän kunniaksi Suomalaisen barokkiorkesterin toiminnanjohtaja ja alttoviulisti Laura Kajander sekä nokkahuilisti Ariel Peréz ilahduttavat matkustajia metrossa kello 12–16 Kalasataman ja Lauttasaaren välillä.

×
 
Ke 15.4.2026 klo 18.15
Musiikkitalo, Helsinki
Concert Spirituel

Boreallas

Irma Niskanen, viulu
Kari Olamaa, viulu

Suomalaisen barokkiorkesterin taiteellinen suunnittelija, viulisti Irma Niskanen ja Helsingin kaupunginorkesterin viulisti Kari Olamaa tarjoavat musiikkia ja puhetta sisältävän Concert Spirituel -tapahtuman.

Pariisissa vuonna 1725 perustettu Concert Spirituel oli aikanaan radikaali ajatus: säännöllinen, maksullinen konserttisarja, joka oli avoin laajalle yleisölle ja riippumaton hovista. Konsertteja järjestettiin kirkollisina juhlapäivinä, jolloin ooppera oli suljettuna, ja ne pidettiin useimmiten Tuileries’n palatsissa. Näin syntyi yksi Euroopan ensimmäisistä pysyvistä julkisista konsertti-instituutioista.

Tapahtuma on syksyllä järjestettävän kansainvälisen Aria Borealis -laulukilpailun barokkimakupalatilaisuus, ja se järjestetään Musiikkitalon päälämpiössä kello 18.15 alkaen.

Vapaa pääsy!

Aria Borealis on kansainvälinen barokkilaulukilpailu, joka järjestetään yhteispohjoismaisin voimin lokakuussa 2026 Helsingissä. Kilpailun reunoilla ja ohessa poreilee ja pulppuaa yhdessä useiden kumppanien kanssa: Boreallas-niminen etko- ja oheistapahtumien sarja tarjoaa barokkimusiikkiin liittyviä makupaloja. Kilpailukonseptin on luonut Nordic Baroque Scene -yhteisö, ja Suomessa hanketta liidaa Suomalainen barokkiorkesteri.

×
 
La 23.5.2026 klo 0
Kanneltalo, Helsinki

Vierailu Kannelmäen voimistelijoiden kevätnäytöksessä

FiBO vierailee Kannelmäen Vomistelijoiden kevätnäytöksessä Kanneltalossa la 23.5. Näytökset klo 15 ja 17. Bachin Airin soittavat Viola Räisänen (viulu), Laura Kajander (alttoviulu) ja Lea Pekkala (sello). Rakkaus-teemaisen esityksen ohjaa Jaana Lepistö.

×
 
1.6.–16.8.2026
Forum Marinum, Turku
1.6.–16.8.2026
Forum Marinum, Turku

Itämeri-rentoutusvideo Forum Marinumissa

Aurajoen rannassa historiaa ja rauhoittumista

FiBO ja Baltic Sea Action Group (BSAG) ovat yhteistyössä tuottaneet Itämeri-rentoutusvideon. Siinä yhdistyvät barokkimusiikki Itämeren rantamilta, kuvat Itämereltä ja ohjattu rentoutus. Ohjattu rentoutus tarjoaa katsojalleen hetken rentoutumiseen ja vahvistaa samalla tietoisuutta Itämeren suojelun tärkeydestä.

Video on katsottavissa Turussa Forum Marinum -museon kupeessa Aurajoessa kelluvalla Suomen Joutsenella. Alus on avoinna yleisölle päivittäin 1.6.–16.8. 

Suomen Joutsenelle pääsyyn tarvitaan Forum Marinumin pääsylippu.

Video löytyy myös FiBOn YouTube-kanavalta.

×
 
Ti 2.6.2026 klo 0
Kaarela, Helsinki

Aluealtistuksia Kaarelassa

Barokkimaistiaisia puistoissa ja pubeissa

Aluealtistukset ovat FiBOn muusikoiden ja Red Nose Companyn klovnien retkiä Kaarelan alueella. Muusikot ja klovnit kohtaavat alueen asukkaita arkisissa ja yllättävissä paikoissa – kirjastoissa, puistoissa, kadun varrella, kahviloissa, baareissa ja päiväkotien pihoilla – ja tuovat musiikkihetkiä osaksi arkea.

Altistajana on usein alttoviulisti Laura Kajander. Muut mainitaan päiväkohtaisesti.

VARAA ALTISTAJA!
Ehdota paikkaa vapaana oleviin aikaslotteihin: yleisotyo (at) fibo.fi

Tiistai 2.6.2026
14.30 Malminkartanon keitaan ulkokuntoilupiste

MENNEET

 

La 7.3.2026
13 Cafe Elo, Malminkartano
14.30 Kannelmäen kirjasto
16 Kannel-Krouvi

David Bergmüller, luuttu
Irma Niskanen, viulu

Su 8.3.2026 Rikhardinkadun kirjasto
David Bergmüller, luuttu
Irma Niskanen, viulu

Keskiviikko 29.4.2026
09:45 päiväkoti: "Miimiset Olympialaiset" +KLOVNIT
12:00 Cafe Elo, vain Laura
13:00 Rumpupolun palvelutalo, VAIN KLOVNIT rakkausmuistojen äärellä
13.30 Rukkila, Räpätätiivi, vain Laura
14.30 koulu, "Miimiset Olympialaiset" +KLOVNIT
16:00 Kannelmäen kirjasto +KLOVNIT rakkausmuistojen äärellä

Red Nose Company & alttoviulisti Laura Kajander

Maanantai 11.5.2026
18:00 Kannelmäen Martat
Altistajana viulisti Hannu Vasara, joka kertoo vanhasta musiikista ja soittimista sekä soittaa muutaman vanhan musiikin kappaleen. Lisäksi hän soittaa jotain uudempaa kevyempää, suomalaisen tangon.

Lauantai 16.5.2026
klo 14:30-15:00 "Miimiset Olympialaiset" Maununevassa
Maununnevan Puuhapäivä (klo13-15), Estetien leikkipuiston ympärillä.
Järjestäjänä Maununeva NYT
Paikalle tulee mm. VPK paloauto, heppa kärryineen, poni ja tehtävärata.
Red Nose Company & huilisti Hanna Haapamäki

Maanantai 18.5.2026
11:30  Kannelmäen palvelutalo: Laulajaiset
Alttoviulisti Laura Kajander

Perjantai 22.5.2026 
13:45  Kannelmäen palvelutalo: aula
16:30  Kaneltalon Stage
19:00  Willihanhi

Lisäksi päivän aikana Laura altistelee Sitratorilla, Malminkartanon aukiolla, Piian Puistossa, Mätäjoen Mutkassa..

×
 
Ti 2.6.2026 klo 17
Kannelmäen kirjasto, Helsinki

Räpätätiivi-työpajat

Musiikin ja tekstin työpajoja nuorille

FiBOn työpajoissa tehdään musiikkia ja tekstejä nuorten omista lähtökohdista käsin. Työpajoissa voidaan keskittyä joko säveltämiseen, kirjoittamiseen tai molempiin – aiempaa kokemusta ei tarvita. Työpajoja järjestetään Kannelmäen kirjaston nuorten illoissa ja muualla. Räpätätiivi-työpajat vetää Laura Kajander.

Mikä ihmeen Räpätätiivi? Lue lisää täältä.

Varaa ryhmällesi työpaja-aika tiistaille 2.6.: yleisotyo (at) fibo.fi

Työpajat ovat maksuttomia.

×
Kuva: Astor Fiestas
Kuva: Astor Fiestas
 
Ke 3.6.2026 klo 10
Keisarinluodonlaituri, Helsinki

Breakfestival

Barokkia aamufestivaalilla

Helsingin Kaupunkitilat järjestää kesäkuun alussa uuden aamufestivaalin eli Breakfestival-nimen saaneen tapahtuman Kauppatorin, Lyypekinlaiturin ja Torikortteleiden alueella. Ulkoilmatapahtuma on yleisölle pääsymaksuton.

FiBO esiintyy festivaalilla kuuden muusikon voimin 3.6. ja soittaa Albinonin, J. S. Bachin, Telemannin ja Vivaldin teoksia. Koko festivaalin ohjelma löytyy täältä.

Kesto: 45 min 

Vapaa pääsy!

×
 
La 6.6.2026 klo 16
Kannelmäen kirkko, Helsinki

Näkemiin, Kannelmäen kirkko!

Musiikkiesityksiä ja yhteislauluja

Kannelmäen kirkko on FiBOlle tuttu paikka harjoitus- ja konserttipaikkana. Kesälaulajaisiin kokoonnutaan vielä kerran ennen syksyllä 2026 alkavaa laajaa remonttia, joka kestää vuoteen 2028 asti.

Mukana kesälaulajaisissa ovat lapsi- ja nuorisokuoro Kannelkellot, kamarikuoro Vox Canora ja Suomalaisen barokkiorkesterin soittajia (Anthony Marini, Kaisa Ruotsalainen, Markus Sarantola, Lea Pekkala, Anna Orasmaa) ja kanttorit Sirkku Rintamäki ja Kari Härkönen.

Ohjelmassa on kuorojen rakastamia kappaleita vuosien varrelta ja kesäisiä yhteislauluja Suvivirttä unohtamatta. 

Kesto: 1 t

Vapaa pääsy.

×
 
Pe 12.6.2026 klo 0

Pyöräilevä barokkimuusikko Helsinki-päivässä

Soittoa Kaarelassa ja keskustassa

Suomalaisen barokkiorkesterin (FiBO) alttoviulisti Laura Kajander pyöräilee Helsinki-päivänä 12.6.2026 alttoviulu selässään soittamassa eri puolilla Malminkartanon ja Kannelmäen aluetta seuranaan Red Nose Companyn KLOVNIT. Myös keskustassa soi.

13–13.15 Cafe Elo 
14–14.30 Rumpupolun palvelutalo + KLOVNIT
15–15.30 päiväkoti + KLOVNIT
16–16.30 Kannel-Krouvi + KLOVNIT

Ehdota esityspaikkoja aluealtistusten hengessä osoitteeseen yleisotyo (at) fibo.fi!

×
 
Pe 12.6.2026 klo 17
Kannelmäen kirjasto, Helsinki

Kosmos-Mozart

Divertimento jousitriolle

FiBO Players (viulisti Irma Niskanen, alttoviulisti Hanna Pakkala ja sellisti Juuli Holma) esittävät Wolfgang Amadeus Mozartin divertimenton jousitriolle (K. 563).

Viihdyttävässä teoksessa kuuluvat aikansa tyylin täydellinen hallinta, romantiikkaa lähenevä yksilöllisyys sekä historialliset ja barokkiset viitteet, kuten cantus firmus -tekniikka. Myös wieniläistanssit vievät mennessään.

Teoksesta voi lukea lisää täältä.

Kesto: 40 min

Vapaa pääsy, tervetuloa!

×
 
Ma 29.6.2026 klo 17.30
Puustellinaukio, Helsinki
La 3.10.2026 klo 0
Musiikkitalon aulatilat, Helsinki
Boreallas (Aria Borealis)
Pe 30.10.2026 klo 0
Kanneltalo, Helsinki
Huudeilla-festivaali

Barokkitanssit

Kontratanssi ja menuetti

Tanssiteatteri Tsuumin suosituissa Kaupunkitansseissa on luvassa ensimmäistä kertaa barokkitansseja! Niitä tanssitaan tanssimestari Petri Myllysen ohjauksessa. Musiikista vastaa Suomalainen barokkiorkesteri.

Tanssien alkupuoliskolla opetellaan ja tanssitaan englantilaista kontratanssia Henry Purcellin mukaansatempaavien kappaleiden tahdissa. Seuraavaksi tutustutaan ranskalaiseen menuettiin Georg Philipp Telemannin ja Johann Caspar Ferdinand Fischerin musiikin tahdissa. Ennakkotaitoja ei tarvita!

FiBOn FB-sivulla on tanssiopetusvideo, jonka avulla voi halutessaan valmistautua barokkitanssien askeliin. Katso tästä!

Kesto: 45 min

Vapaa pääsy!

×
 
Ke 19.8.2026 klo 0
Kaarela, aluehanke I
Ke 19.8.2026 klo 0
Kaarela, aluehanke II
Ke 19.8.2026 klo 0
Kaarela, aluehanke III
To 20.8.2026 klo 16.15
Suomen kansallisooppera ja -baletti (päälämpiö), Helsinki
Pe 28.8.2026 klo 18
Suomen kansallisooppera ja -baletti (päälämpiö), Helsinki
Barokkiporstua

Händel hits

Osui ja upposi – täällä soittaa FiBO!

Händel on säveltänyt valtavan määrän mitä parasta musiikkia: hittibiisejä toisensa perään. Händel hits -esitykset ovat inspiroituneet barokin hiteistä ja barokkiyhtye soittaa näitä Kaarelan alueella, Kansallisoopperan lämpiössä ja kannatusyhdistyksen jäsentilaisuudessa. 

×
 
Ti 25.8.2026 klo 18
Asukastalo Purpuri Kannelmäki
Ti 29.9.2026 klo 18
Asukastalo Purpuri Kannelmäki
Ti 1.12.2026 klo 18
Asukastalo Purpuri Kannelmäki

KELLO KUUDEN TEE

Huudeilla-hanke toteutuu vuosina 2025-2027! FiBO ja Red Nose Company työskentelevät yhdessä Helsingin mallin aluehankkeen parissa Kannelmäki-Malminkartanon alueella. Kello kuuden tee on rento barokkimuusikoiden, näyttelijöiden, paikallisten taiteilijoiden ja asukkaiden välinen tilaisuus entisaikojen salonkien hengessä. Tarjolla on taidetta, tutustumista ja jutustelua eri teemoista, teetä ja pientä purtavaa unohtamatta.
Syyskuun teehetken erityisteema liittyy kansainvälisen Aria Borealis -barokkilaulukilpailun sisältöihin.

×
 
22.6.-2.10.2026

Hyvän sään aikaan - barokkikohtaamisia kaupungilla

Suomalaisen barokkiorkesterin muusikko, usein aluealtisti liikuskelee kesällä kaupungilla kun sää sallii ja olosuhteet ovat sopivat. Keskustan kaduilla tai Kaarelassa kulman takaa saattaa kuulua Bachin musiikkia!
Lokakuun alussa sisätiloissa yllätyksiä tarjoilee oboisti, joka on vieraana Aria Borealis -kilpailuorkesterissa. 

×
 
30.10.–1.11.2026
Kanneltalo, Helsinki
30.10.–1.11.2026
Kanneltalo, Helsinki

Huudeilla-festivaali 2026

Kannelmäen ja Malminkartanon oma aluefestivaali

Huudeilla-festivaali on Kannelmäen ja Malminkartanon oma aluefestivaali, jonka tuottamisesta vastaavat FiBO ja Red Nose Company. Syksyllä 2026 festivaali järjestetään 30.10.–1.11. Keskiössä on vuorovaikutus alueen asukkaiden ja ammattitaiteilijoiden välillä. Huudeilla-festivaali kutsuu kaikki alueen asukkaat osallistumaan taidetoimintaan, ei pelkästään katsojina vaan myös tekijöinä. Festivaalin kaikkiin tapahtumiin on vapaa pääsy. 

Ilmoittaudu mukaan (esiintyjäksi, apukäsiksi, yhteistyökumppaniksi, tapahtumanjärjestäjäksi, työpajan vetäjäksi, mitä ikinä keksitkään) lähettämällä sähköpostia osoitteeseen yleisotyo (at) fibo.fi.

Vai haluatko mukaan yhteiseen Spektaakkeliin? Voit myös ilmoittautua mukaan festivaalin osana toteutettavaan monitaiteelliseen Spektaakkeliin eli eri toimijoiden yhteiseen esitykseen. Sen pohjana on FiBOn musiikki ja Red Nose Companyn klovneria.

Mukaan Spektaakkeliin toivotaan harrastajia ja tekijöitä esimerkiksi
- musiikin
- liikkeen
- teatterin ja sanataiteen parista.

Spektaakkelin kokonaisuuden suunnittelevat Spektaakkelin taiteelliset sunnittelijat ilmoittautuneiden osallistujien perusteella.

Tehdään yhdessä huikea Huudeilla-festivaali 2026!

×
Spektaakkeli 2024.<br/>Kuva: Anni-Kaisa Haukka.
Spektaakkeli 2024.
Kuva: Anni-Kaisa Haukka.
 
Ma 2.11.2026 klo 0
Varkaus
Ti 3.11.2026 klo 0
Kajaani
To 5.11.2026 klo 0
Hämeenlinna
Pe 6.11.2026 klo 0
Kirkkonummi
La 7.11.2026 klo 0
Helsinki

FiBO ja HKK: Lähelle-yleisötyökiertue

Maistiaisia Requim-konsertin alla

Helsingin kamarikuoron (HKK) ja Suomalaisen barokkiorkesterin (FiBO) muusikoista koostuva kamariyhtye vie Bachin ja Mozartin sekä heidän vähemmän tunnettujen tšekkiläisten aikalaistensa Jan Dismas Zelenkan ja František Tůman musiikkia kouluihin, hoivakoteihin ja kirjastoihin ympäri maata. Kiertue on osa Suomen Kulttuurirahaston tukemaa Lähelle-hanketta, jossa barokkimusiikkia viedään paikkakunnille, jossa sitä on harvoin tarjolla.

Tarkat konserttipaikat ja -ajat täydentyvät syksyn 2026 aikana.

Vapaa pääsy!

Varsinaisesta Lähelle-kiertueesta voi lukea myöhemmin lisää FiBOn konsertit-sivulta (konserttia ei ole vielä julkaistu). Pääteoksena kiertueella on Mozartin Requiem.

×
Kuvassa aiemman Lähelle-yleisötyökiertueen muusikoita.
Kuvassa aiemman Lähelle-yleisötyökiertueen muusikoita.
 
×
Tämä sivusto käyttää evästeitä parhaan mahdollisen käyttäjäkokemuksen saavuttamiseksi.

Välttämättömät  ja toiminnalliset evästeet vaaditaan sivuston toimimiseksi. Tilastollisia evästeitä käytetään anonyymin käyttötilaston keräämiseksi.  Markkinoinnillisilla evästeillä tehostetaan konserttien näkyvyyttä sivustoilla. Voit päättää itse mitä evästeitä sallit käytettäväksi.

Tämä sivusto käyttää evästeitä parhaan mahdollisen käyttäjäkokemuksen saavuttamiseksi.

Välttämättömät  ja toiminnalliset evästeet vaaditaan sivuston toimimiseksi. Tilastollisia evästeitä käytetään anonyymin käyttötilaston keräämiseksi.  Markkinoinnillisilla evästeillä tehostetaan konserttien näkyvyyttä sivustoilla. Voit päättää itse mitä evästeitä sallit käytettäväksi.

Evästeasetuksesi on tallennettu.